Astana. Vienmečių gėlių sostinė:)

Visada laukiu žinių apie naujus skrydžius iš Lietuvos. Todėl, kai paieškos sistema man pasakė, kad ką tik atsidarė skrydis į Kazachstano sostinę Astaną, nedvejojau. Žinojau, kad pernai ten vyko pasaulinė paroda EXPO2017 ir net svarsčiau galimybę ją aplankyti. Bet, ta galimybė atsirado šiemet.
Astana (šis pavadinimas reiškia sostinę) šiemet švenčia savo 20-ties metų tapimo sostine metines. Per šiuos du dešimtmečius miestas iš pilko sovietinio miesto tapo moderniu, gausiai vienmetėmis gėlėmis žydinčiu miestu:)
1998 metais miesto bendro plano konkursą laimėjo japonų architektas Kishoo Kurokawa, pasiūlęs sprendimą išsaugant ir pertvarkant istoriją, t.y. esantį miestą, sukurti naujas jo dalis rytiniame ir pietiniame upės Ishim krantuose.
Astanos pastatus kūrė viso pasaulio architektai, todėl mieste tikrai yra į ką pasižiūrėti. Prieš skrisdama internete paskaičiau atsiliepimą, kad Astanoje jautiesi kaip ateities pasaulyje. Man vaikštant po šį milijoninį miestą labiausiai į akis krito tai, kad viešose erdvėse, ypač miesto centre labai mažai žmonių. Apie turistus visai nekalbu – Kazachstanas nėra turistinė šalis ir kol kas tik mokosi vilioti keliautojus. Bet mažai ir pačių gyventojų. Būdavo momentų, kai plačia gatve pusvalandį eidavome dviese ir aplinkui nesimatė nei gyvos dvasios. O miesto erdvės – milžiniškos. Didžiulės aikštės, plačios gatvės, platūs takai parkuose ir..niekas tais takais nevaikšto. Tai mane labiausiai nustebino.













Modernumas ir naujovių įgyvendinimas matomas ne tik architektūroje, bet ir kituose dalykuose. Saulės baterijomis įkraunami išmanūs suoliukai. Deja, besinaudojančių jais taip ir neteko matyti.


Gėlynai
Na ir pereiname prie apželdinimo dalykų. Beveik visi gėlynai – vienmečiai, gausiai apsodinti petunijomis, serenčiais, nasturtomis. Kai kur vietoj vienmečių gėlių susodintos rožės. Nors lauke rugpjūčio mėnuo, rožės atrodo kukliai. Galbūt susodintos tik šiemet, o galbūt tiesiog neprižiūrimos ir neravėtos. Apskirtai į akis krenta du nesiderinantys dalykai – įspūdinga architektūra, gražus želdynų išplanavimas ir apgailėtina įrengimo kokybė bei visiškai neprižiūrimi augalai. Radau tokių gėlynų, kuriuose piktžolės baigia nustelbti rožes, naujai įrengtus takus, kuriuos baigia peraugt žolė plytelių tarpuose, botanikos sode laistymo purkštukai mistiniu būdu atsiradę vidury tako ir tt.


























Fontanai
Jų mieste tikrai daug ir labai smagu, kad jie veikia. Pagrindinis miesto fontanas vakarais atlieka parodomąją programą ir džiugu, kad bent pasirodymo metu čia padaugėja žmonių.






Topiariai
Dar vienas mums mažai būdingas želdinimo elementas mėgstamas Astanoje – topiaris. Net nežinau iš tiesų ar tai galima vadinti topiariu, ar tai greičiau vertikalus želdinimas. Nes jie nėra karpyti krūmai, bet tai forma, prikimšta žemės (?) ir apsodinta samanomis arba lapiniais augalais.
Radome daugiausiai gyvūnų formų.
Tai tiek įspūdžių iš Astanos, antros pagal šaltumą pasaulio sostinės.





