Kinija. Pekinas.

Ta Kinija tokio didumo, o sodų ir parkų tiek daug, kad galima pasakoti ir pasakoti be sustojimo.
Na, bet pradėkime nuo Pekino (Beijing) ir pasidairykime, kokie grožiai slepiasi istoriniame sodų ir parkų kūrimo lopšy.
Pekinas/Beijing 北京市
Kinijos Liaudies Respublikos sostinė, vienas seniausių šalies miestų, antras pasaulyje pagal gyventojų skaičių – virš 21,5 mln. Išvertus reiškia “Šiaurės sostinė”. Vienas labiausiai užterštų pasaulio miestų.
Tiananmen aikštė
Viena iš dešimties didžiausių pasaulyje aikščių, užimanti apie 40 ha plotą pačioje Pekino širdyje.
Želdinimo čia nedaug, tik formalūs vienmečių gėlynai ir formuoti krūmai.


Vasaros rūmai Yíhéyuán
Štai čia jau uždainuoja širdis ir atsiveria čakros:))
XII amžiumi datuojama Quingų dinastijos rezidencija, apie 3 kv.km pločio parkas, kurio du trečdalius užima Kunming ežeras.
Nuo 1998 metų šis kompleksas įtrauktas į Unesco Pasaulio Paveldo sąrašą, kaip Kinijos kraštovaizdžio dizaino šedevras. Natūralus kalvotas gamtovaizdis ir vandens telkinys kartu su čia esančiais pavilijonais, tiltais, rūmais formuoja harmoningą ypatingo estetinio lygio ansamblį.
Ant Longevity Hill kalvos įsikūrę rūmai.












Olimpinis parkas
2008 metų Pekino vasaros olimpiadai sukurtas parkas Olimpic Green. Plotas apie 1,1 ha.
Šiaurinė parko dalis apsodinta mišku, pietinėje – įkurtas Kinijos etnografinis parkas. Centrinėje dalyje – svarbiausi olimpiadai skirti statiniai – įžymusis stadionas Paukščio lizas (Bird’s nest), uždaras stadionas, baseinai (National Aquatic center), Kinijos mokslo ir technologijų muziejus, olimpinis miestelis ir kt. Parko schemoje matosi vieno svarbiausių Kinijos simbolio, siejamo su vandeniu, drakono formos tvenkinys.

Parko ašis – plati pėsčiųjų alėja. Tolumoje matosi apžvalgos bokštas. Alėją iš abiejų pusių supa medžiai ir vienmečių gėlių gėlynai. Įdomu tai, kad parkuose beveik visai nėra vejos. Vietoj jos žaliuoja įvairiausių rūšių viskvos, soruolės, melsvės (!!!) arba krūmai. Šiuo atveju po medžiais auga tankių karpomų krūmų ‘veja’.


Aplink stadioną dekoratyviuose želdynuose auga šiek tiek kadagių ir soruolių, o daugumą mažosios architektūros statinių jungia bendras motyvas. Čia stadiono ‘lizdinis’ motyvas gražiai atsikartoja ir šviestuvuose, ir šaligatvio trinkelėse ir netgi ypatingai keistuose suoliukuose:)




Didžioji Kinijos siena
Vienas įspūdingiausių statinių, įtrauktas į Unesco paveldą. Jos papėdėje nustebino olandiškos bangos požymių turintys gėlynai, kuriuose auga ežiuolės, pūstatauriai, melsvės:)




Dangaus (Rojaus) šventykla
Dar vienas į Unesco paveldą įtrauktas objektas – Dangaus ir Žemės susijungimą simbolizuojanti šventykla ir 267 ha parkas aplink ją. Kaip ir visuose objektuose Kinijoje, čia gausu vietinių turistų, kurie leidžia laiką pramogaudami žaidimų aikštelėse, žaisdami pačių atsineštomis kiniškomis šaškėmis ar grožėdamiesi mažosios architektūros statiniais ir rožynu.








Dar vienas pastebėjimas. Parkuose auga labai daug senų medžių. Kai kurie jų galbūt jau keltų pavojų žmonėms. Tačiau kokia įdomi sugalvota jų apsauga:) Iš pradžių net nesupratau, kad čia ne medis. Šie du pasvirę kamienai, matomi nuotraukoje – tai betoniniai stulpai, laikantys aplinkui stovinčius medžius ar pavojinai nukarusias šakas. Jie pagaminti kaip tikrų medžių kamienai, galbūt šiek tiek skiriasi spalva, bet man tikrai prireikė laiko, kol supratau.
